Przejdź do treści

Lista wynalazków

Prezentacja wynalazku

Półmaska filtrująca do ochrony układu oddechowego pracowników zawodowo narażonych na przeciwnowotworowe leki cytostatyczne

autorzy: Agnieszka Brochocka – CIOP- PIB Krzysztof Makowski - CIOP- PIB Małgorzata Szewczyńska – CIOP-PIB Elżbieta Dobrzyńska - CIOP-PIB Marcin Synowiec – firma MB Filter Polska Marek Strzebak - firma MB Filter Polska

MB-CYTO to półmaska filtrująca najwyższej klasy ochrony FFP3 NR do ochrony układu oddechowego przed aerozolami, zarówno z cząstek stałych, jak i ciekłych oraz zawierającymi cytostatyki. Łatwa w dopasowaniu do kształtu twarzy, o wysokiej skuteczności filtracji (99,6%) i niskich oporach oddychania. Posiada zawór wydechowy, który zmniejsza stężenie CO2 i wilgotność wewnątrz czaszy.
Cytostatyki to grupa leków stosowanych w walce z chorobami nowotworowymi, wykorzystywanych w chemioterapii, które wykazują dużą skuteczność, z drugiej jednak strony powodują poważne skutki uboczne. Opracowany wyrób to półmaska czaszowa najwyższej klasy ochrony FFP3 NR stanowiąca kompletny sprzęt ochrony układu oddechowego jednokrotnego użycia.
Elementem innowacyjności jest nowatorska struktura morfologiczna materiału filtrującego. Inne zalety to: projekt wzorniczy półmaski przeznaczonej do ochrony pracowników służby zdrowia narażonych na kontakt z przeciwnowotworowymi lekami cytostatycznymi, estetyka i ergonomia, komfort używania uwzględniający specyfikę odbiorców.
Półmaski filtrujące dostępne są w czterech kolorach (biały, różowy, niebieski, zielony). Wyrób jest wysoce innowacyjny i konkurencyjny, gdyż dotychczas produkowane półmaski filtrujące nie gwarantują ochrony przed szkodliwym działaniem cytostatyków.
Należy podkreślić, iż na rynku międzynarodowym obecnie brak jest produktów, w tym półmasek filtrujących, które stanowiłyby ochronę układu oddechowego pracowników przebadaną wobec zagrożenia cytostatykami. Występujące i stosowane w branży, a równocześnie wskazywane w przepisach półmaski najczęściej są klasy FFP2 i FFP3. Brak jest potwierdzenia skuteczności ich działania a zatem spełnienia wymagań ochronnych jakie się im stawia.

Giełda wynalazków

Ochrona własności intelektualnej

Brak danych

poziom gotowości technologicznej

TRL 9 pełne wdrożenie przemysłowe

Polski
English
Facebook
youtube